O ŠkoliProgrami obrazovanja – Tehničar cestovnog prometa

• organizira putnički i teretni prijevoz
  • obavlja poslove osiguranja prijevoza
  • prati podatke vezane uz odvijanje prometa
  • obrađuje reklamacije i sudjeluje pri uviđaju prometnih nezgoda
  • sudjeluje u izradi cijena putničkog i teretnog prijevoza
  • vodi dokumentaciju i obavlja administrativne poslove
  • prikuplja podatke o prometnom tržištu
  • prima i razvrstava narudžbe za prijevoz
  • izdaje dokumentaciju za prijevoz
  • utvrđuje itinerar i uvjete prijevoza
  • obavlja poslove vezane za špedicijsku djelatnost
  • vodi postupak u slučaju oštećenja tereta i prtljage
  • vodi evidenciju o narudžbama, utrošku sredstava, goriva i maziva, auto-guma, dnevnicama i radnom vremenu vozača

Detaljnije:

Prikuplja, analizira i prati podatke za obavljanje usluga u cestovnom prometu putnika i tereta te organizira ekonomično i sigurno iskorištavanje vozila. Također sudjeluje u izradi izračuna cijena putničkog i teretnog prijevoza te u izradi redova vožnje u putničkom cestovnom prometu.

Vodi dokumentaciju koja je potrebna pri obavljanju otpremničko špediterskih obveza i obavlja administrativne poslove osiguranika putnika i tereta. Ovisno o mjestu rada, vodi brigu o dovozu i odvozu putnika i tereta, organizira rad službi koje rješavaju probleme kašnjenja prijevoza te zagubljenog ili nestalog tereta, vodi brigu o ekonomičnosti i ispravnosti voznog parka, statističke evidencije te prati podatke vezane uz odvijanje prometa.

U radu koristi prilagođene računalne programe, prometne i cestovne karte. Neke poslove radi u uredima, neke u garažama, servisima i stanicama za tehnički pregled vozila, gdje može biti prisutna buka i povećana koncentracija štetnih plinova.

Nastavak školovanja: Fakultet prometnih znanosti ili bilo koji drugi fakultet.