Mostar, lipanj 2014.

Susret maturanata u Mostaru 2014.

Učenici završnih razreda: 4a, 4b, 4c,3 f,3 h i 3g, Srednje tehničke prometne škole Split posjetili su, zajedno s još oko 2700 maturanata s područja dalmatinskih biskupija, Humac, Mostar i Međugorje.

Naš izlet započeo je, kako i priliči, na poligonu u Poljudu, 5. travnja 2014. u 6:30 sati.  Zajedno s gospođom Silvom bilo nas je točno 70, u dva autobusa. Odmah se moglo osjetiti dobro raspoloženje. S prigodnom molitvom uputili smo se prema naplatnim kućicama u Dugopolju, a onda – pravac granica s BiH. Vrijeme se kolebalo, kišica i sunce izmjenjivali su se, no vrijeme nam je ustvari bilo najmanje važno. Brzo stižemo na granicu te nakon kratkog predaha hitamo prema Humcu, samostanu s crkvom kraj Ljubuškoga, središtu duhovnog i kulturnog života Hrvata toga kraja. Tu oko 10:30 sati započinje središnji dio našega susreta, Sveta Misa koju predvodi biskup mostarsko-duvanjski mons. Ratko Perić. Mnogi su se ispovjedili, neki nakon duuužega perioda, a većina maturanata pridružila se misnom slavlju, pozorno  slušajući  propovijed biskupa u kojoj je naglasak stavljen na vrlinu poniznosti.

Po završetku duhovnog dijela susreta, dio od pedesetak autobusa uputio se prema Međugorju, a dio prema mostarskoj kotlini. Razgledavanje Mostara započelo je kod najvišeg tornja  u BiH, zvonika franjevačke crkve. Uslijedio je posjet Staromu mostu, gdje su mnogi, u pravom istočnjačkom ozračju,sa zadovoljstvom pojeli svoju porciju čevapa. Nakon toga, rijeka maturanata razlila se gradom. Vidjeli su Mostarsko sveučilište, katedralu, Hrvatski dom „Herceg Stjepan Kosača“, zanimljiva muslimanska groblja, kao i još vidljive tragove ratnoga sukoba. Nekima je, pak, bio dovoljan i kafić. U Međugorju smo posjetili crkvu i uputili svoje molitve Kraljici Mira, a mnogi su za uspomenu ponijeli i blagoslovljene nabožne predmete za sebe i svoje drage.

Oko osamnaest sati uputili smo se kućama, puni dojmova i dobrog raspoloženja, s pjesmom i molitvama zahvale za susret koji mnogim maturantima  ostaje u lijepom  sjećanju na završetak srednje škole.

Uredili: Administrator, Jerko Stipica, vjeroučitelj

Vidi slike.