Izlet u Knin, studeni 2013.

Izlet u Knin

Nakon izleta u Vukovar, pri kraju ove kalendarske godine naši učenici predvođeni profesoricom Katicom Osmančević, profesoricom Marinom Penjak Pažanin i školskom knjižničarkom Zdravkom Purkić  posjetili su još jedan grad koji je odigrao važnu ulogu u nedavnoj slavnoj prošlosti i stvaranju  Hrvatske, grad Knin.

Zaputili smo se  u Cetinsku krajinu vidjeti mnogobrojne  kulturno-povijesne spomenike kao i ljepote koje je majka priroda obilato darovala ovome kraju. Na putu prema Kninu zaustavili smo se pored izvora rijeke Cetine te posjetili srednjovjekovnu crkvicu sv. Spasa iz 9. stoljeća. Stigavši u Knin, u pratnji stručnog vodiča smo razgledali slavnu kninsku tvrđavu i pripadajući joj muzej. Bili smo oduševljeni impresivošću zidina, prekrasnim pogledom koji se s 345m visoke tvrđave pruža prema beskrajnom zelenilu, te ispunjeni osjećajem ponosa pri pogledu na hrvatsku trobojnicu.

Nakon Knina, posjetili smo i selo Biskupiju u kojemu je u srednjemu vijeku bilo sjedište hrvatske biskupije i u kojemu je najznačajniji starohrvatski lokalitet u Hrvatskoj – ostatci pet crkvica koje datiraju iz vremena srednjega vijeka i prvih hrvatskih vladara. Pored ostataka crkve sv. Marije, slavni hrvatski kipar Ivan Meštrović 1938. sagradio je istoimenu crkvu u spomen hrvatskih narodnih vladara, s prikazom djevice Marije u tradicionalnoj nošnji žena iz Dalmatinske zagore. Crkva je teško stradala u ratu i još uvijek čeka obnovu.

Na povratku u Split posjetili smo i izvor rijeke Krke te 22 metra visok slap Krčić koji se nalazi neposredno uz grad Knin. Slap Krčić ima i svoju legendu. Nekada je na brdu lijevo od slapa postojala utvrda koja je služila za obranu mosta. Legenda kaže da će ljudi ponovo izgraditi most kada Krčić više nikada ne presuši i kada ljudi prestanu međusobno ratovati.

U veseloj i opuštenoj atmosferi protekao je još jedan izlet. Prisjetili smo se slavne  hrvatske povijesti, a pritom se i dobro zabavili!

Vidi slike.

Uredili: Administrator, Zdravka Purkić, knjiž.